Ukryte koszty taniej strony internetowej. Czy warto oszczędzić?

“Tanie strony internetowe” — Jedno zapytanie w Google wystarczy, aby naszym oczom ukazał się szereg wyników prezentujących firmy, które z chęcią zajmą się wykonaniem dla nas strony internetowej w atrakcyjnej cenie.

Adrian Narloch 4 minuty czytania  17 kwiecień 2018

“Tanie strony internetowe” — Jedno zapytanie w Google wystarczy, aby naszym oczom ukazał się szereg wyników prezentujących firmy, które z chęcią zajmą się wykonaniem dla nas strony internetowej w atrakcyjnej cenie. Niektórzy dodają także, że oprócz tego będzie również profesjonalna / nowoczesna / szybka / innowacyjna. Bardziej pewni siebie wykonawcy oferują nawet tanie strony premium.

Z pozoru wszystko wydaje się wiarygodne i nie budzi większych zastrzeżeń. Firmy te deklarują wiele lat doświadczenia, niektóre prezentują nawet całkiem bogate portfolio wykonanych dotychczas projektów. Ceny zaczynają się już od 150zł. Czy to tanio? Zależy od środków, którymi dysponuje nasza organizacja, ale przy tej kwocie możemy z pewnością założyć, że tak.

Kiedy zaczynają się problemy? Gdy ma ona zacząć zarabiać.

Nie ma stron profesjonalnych, nowoczesnych ani innowacyjnych. Są tylko użyteczne. 

Strona użyteczna powstaje w skupieniu na użytkowniku końcowym, czyli kliencie. W odniesieniu do świata fizycznego, działa ona jak dobry handlowiec, prezentując odwiedzającemu treści w taki sposób, aby mógł on bez problemu znaleźć to, czego oczekuje i dokonać zakupu lub skontaktować się z firmą ( w przypadku branży usługowej ). 

Aby tego dokonać, wykonawca musi przeprowadzić szereg rozmów z zamawiającym, który ma na celu wydobycie istotnych szczegółów dotyczących oferowanych usług lub produktów, aby zaprezentować je na stronie w odpowiedni sposób, używając sprawdzonych wzorców projektowych. Tylko takie podejście gwarantuje, że zastosowany na stronie układ elementów trafi w potrzeby grupy docelowej. A to nadal tylko część wierzchołka góry lodowej.

Ilustracja procesów tworzenia strony www w postaci góry lodowej
Strona internetowa to nie tylko szablon i treść.

Efektywność strony internetowej to nie tylko wygląd.

Osobie, która nie ma w życiu żadnej styczności z programowaniem, a prowadzi biznes, który chciałaby lepiej rozpromować za pośrednictwem internetu trudno będzie ocenić jakość witryny WWW zaprezentownej mu przez firmę krzak. To całkowicie zrozumiałe i niestety często wykorzystywane przez nieuczciwych wykonawców.

Niska cena nie zawsze będzie oznaczała oszustwo. Ważne jest, żebyśmy znali jakość tego, co kupujemy i mieli na uwadze niektóre elementy, które idą w parze z niską ceną w przypadku stron internetowych. A możemy do nich zaliczyć:

 • Brak przemyślanej architektury treści
  Bardzo ważnym składnikiem udanej strony internetowej jest zastosowanie odpowiedniego języka dostosowanego do wybranej grupy docelowej. W przypadku niechlujnie umieszczonych treści o zawiłej lub przesadnie uproszczonej składni, skuteczność strony spada.

 • Zła optymalizacja zasobów
  Duże, wolno ładujące się obrazy, skrypty pobierane się z zewnętrznych źródeł oraz nieskompresowany końcowo kod, przekładają się na drastyczne wydłużenie czasu ładowania strony. Zgodnie z regułą 3 sekund, taki stan rzeczy bardzo negatywnie wpływa szczególnie na odwiedziny z urządzeń mobilnych.

 • Brak optymalizacji pod wyszukiwarki (SEO)
  Ruch organiczny pochodzący z wyszukiwarek, takich jak Google, to ogromna wartość dla wszystkich początkujących biznesów. Niezależnie od tego czy działasz lokalnie, czy globalnie, często to wyszukiwarka początkowo będzie jedynym źródłem, pod którym będą mogli znaleźć Cię Twoi klienci.

 • Niespójny, zawiły i nieudokumentowany kod źródłowy
  Strona internetowa zrobiona na szybko przez niedoświadczonego programistę bywa później trudna w skalowaniu. Oznacza to dodatkowe koszty w sytuacji gdy w przyszłości będzie trzeba ją rozbudować.

 • Błędy w wyświetlaniu na różnych przeglądarkach
  Często wykorzystywany przez wykonawców trik, polegający na utworzeniu strony, która wyświetla się dobrze tylko na przeglądarce internetowej u zamawiającego. Ma to najczęściej na celu jak najszybsze doprowadzenie do końca transakcji i zgarnięcie zapłaty. Czy sprawdziłeś/aś jak Twoja strona wygląda na innych przeglądarkach?

 • Niechlujnie zrobiona wersja mobilna
  W internecie ruch z urządzeń mobilnych oscyluje aktualnie w granicach ok. 50% i cały czas rośnie. Tanie strony internetowe często prezentowane są zamawiającym jedynie na ekranach komputerów stacjonarnych, a wersje mobilne okazują się trudne w użytkowaniu i zdobyciu informacji.

 • Skopiowany/skradziony szablon
  Jeżeli nie masz potrzeby budowania unikatowej marki, nie zawsze potrzebujesz indywidualnie zaprojektowanego interfejsu dla Twojej witryny. Jednakże warto pamiętać, że jako właściciel strony, odpowiadasz za nią prawnie i w przypadku nielegalnie użytych zasobów przez taniego wykonawcę, narażasz się na straty finansowe jak i zarówno wizerunkowe.

 • Brak późniejszej opieki nad aktualizacjami i zainfekowana strona
  W celu jak najszybszego uruchomienia strony, niedoświadczeni wykonawcy instalują darmowe systemy CMS, takie jak WordPress i dobierają odpowiednie wtyczki, które zapewnią funkcjonalności zażyczone przez zamawiającego. Pomijając zasadność tego sposobu działania, należy pamiętać, że zawsze zastosowanie jakiegokolwiek systemu działającego w oparciu o warstwę serwerową oznacza również potrzebę jego ciągłych aktualizacji. W przeciwnym wypadku niemal na 100% strona zostanie zainfekowana i tym samym wyrzucona z rankingu Google.

Za tanią stronę internetową, więcej przyjdzie zapłacić później.

Współpraca z tanim wykonawcą najczęściej kończy się po opłaceniu faktury. Dopiero w momencie, gdy któreś z wyżej wymienionych błędów wyjdą na jaw, rozpoczyna się lawina kosztów związanych z szybkim wprowadzaniem poprawek. Następuje to najczęściej po informacjach zwrotnych od klientów, którzy mają problem z poruszaniem się na Twojej stronie lub wcale na nią nie docierają. Zebrane w całość koszty napraw w wielu przypadkach znacznie przewyższają cenę dobrej jakościowo strony, wykonanej przez rzetelnego wykonawcę.

Strona internetowa to handlowiec dla Twojego biznesu. Nie oszczędzaj na nim.


Otrzymuj powiadomienia o nowych postach.

Zapisz się na newsletter!

Szanujemy Twoją prywatność. Nie wysyłamy reklam.

O autorze

Adrian Narloch

Projektuję i wdrażam aplikacje internetowe dla polskich i zagranicznych klientów.