3 powody dla których Twoja strona internetowa powinna działać szybciej

Google na blogu Webmaster Central ogłosiło, że od lipca 2018 roku jednym z czynników wpływających na ranking pozycji stron w wyszukiwaniach mobilnych będzie prędkość ładowania odwiedzanej strony internetowej. Obecne dane nie napawają optymizmem.

Adrian Narloch 4 minuty czytania  04 marzec 2018

Google na blogu Webmaster Central ogłosiło, że od lipca 2018 roku jednym z czynników wpływających na ranking pozycji stron w wyszukiwaniach mobilnych będzie prędkość ładowania odwiedzanej strony internetowej. Obecne dane nie napawają optymizmem, średni czas ładowania witryny w branży eCommerce wynosi 7 sekund. Zobacz dlaczego szybkość witryny internetowej powinna być jednym z głównych priorytetów podczas marketingu Twojego biznesu w sieci.

Reguła 3 sekund.

W świecie psychologii zwykło szacować się “chwilę” na ok. 3 sekundy. Podejście to przedstawił Daniel Kahneman w swoim wykładzie na konferencji TED, sugerując, że na tyle właśnie powinniśmy określać psychologiczną teraźniejszość.

Jak to się ma do prowadzenia strony internetowej?

Czas ładowania strony ma kluczowe znaczenie podczas problemów z zaniechanymi odwiedzinami. Według ankiet przeprowadzonych przez Akamai i Gomez.com, prawie połowa użytkowników sieci oczekuje, że strona załaduje się w ciągu 2 sekund lub mniej. Mają przy tym tendencję do opuszczania witryny, która nie jest ładowana w ciągu 3 sekund, czyli omawianą przez nas wcześniej chwilę. Stawia to poprzeczkę dość wysoko dla wszystkich przedsiębiorców chcących prowadzić marketing online dla swoich usług lub produktów.

Wykres zaniechanych wizyt spowodowany powolnym działaniem strony internetowej
Wykres poglądowy przedstawiający rozkład zaniechanych wizyt ( źródło: kissmetrics.com )

Większość internautów Polsce korzysta teraz z łącz internetowych, gwarantujących o wiele szybszy dostęp do treści zamieszczanych w internecie niż miało to miejsce 10 lat temu.

Wystawiając źle zoptymalizowaną i powolną stronę internetową, cofamy odwiedzającego do czasów, do których nie chce wracać. Jeżeli strona internetowa Twojego biznesu ma problemy z optymalizacją jej zasobów, staje się to poważnym problemem. Potencjalny klient może zaniechać zakupu lub zapoznania się z ofertą zanim odwiedzi Twoją witrynę! Przynosi to tym samym straty wizerunkowe.

Ruch z urządzeń mobilnych

Według danych zebranych przez portal DoubleClick ( prowadzony przez Google ), nawet 53% odwiedzin dokonanych z urządzeń mobilnych, może zostać zaniechane już na etapie jej ładowania, jeżeli trwało ono dłużej niż… ponownie 3 sekundy.

Niestety, w oparciu o naszą analizę ponad 10 000 mobilnych domen internetowych, stwierdziliśmy, że większość witryn mobilnych nie spełnia tego wymogu: średni czas ładowania witryn mobilnych wynosi 19 sekund w stosunku do połączeń 3G […] Powolne ładowanie stron frustruje użytkowników i negatywnie wpływa na wydawców. W naszym nowym badaniu “The Need for Mobile Speed” stwierdziliśmy, że 53% odwiedzin w witrynach mobilnych jest porzuconych, jeśli ładowanie stron trwa dłużej niż 3 sekundy.
Źródło: DoubleClick

Czas ładowania ma zatem szczególnie znaczenie także podczas korzystania z urządzeń mobilnych. Wyniki przedstawione przez portal statista.com, pokazują, że udział procentowy udział urządzeń mobilnych w globalnym ruchu internetowym wyniósł 51% w ostatnim kwartale 2017 roku. Oznacza to, że ponad połowa generowanego ruchu w internecie pochodzi z urządzeń mobilnych!

Ignorując te dane, trudno będzie dostosowywać się do rynku. Wśród specjalistów zajmujących się projektowaniem interfejsów, zwykło mówić się, że użytkownik korzystający z telefonu posiada tylko jedno oko, jeden kciuk i zaledwie 50% uwagi. Gdy do tak ograniczonych zdolności poznawczych, dodamy długi czas oczekiwania na załadowanie strony, wniosek nasuwa się sam. Odpychamy klienta od nas, prosto w ręce konkurencji.

Czas ładowania strony ma wpływ na jej pozycję w wynikach wyszukiwania Google.

Czas ładowania strony wpływający na pozycje w Google

Prędkość ładowania strony jest istotnym czynnikiem wpływającym na pozycję witryny w organicznych wynikach wyszukiwania już od 2010 roku. Jednak 17 stycznia 2018 roku na oficjalnym blogu Google, Webmaster Central Blog, pojawiła się informacja o nadchodzącej aktualizacji algorytmu wyszukiwania, która sprawi, że szybkość ładowania strony będzie uwzględniana także przy wyszukiwaniach mobilnych.

Mimo że szybkość była wykorzystywana w rankingu przez pewien czas, sygnał ten był skoncentrowany na wyszukiwaniu na komputerze. Dzisiaj ogłaszamy, że począwszy od lipca 2018 r. Szybkość strony będzie czynnikiem rankingowym wyszukiwania na urządzeniach mobilnych. “Speed Update”, jak ją nazywamy, wpłynie tylko na strony, które zapewniają najwolniejszą obsługę użytkownikom i będą miały wpływ tylko na niewielki procent zapytań. Stosuje ten sam standard do wszystkich stron, niezależnie od technologii użytej do zbudowania strony. […]
Źrodło: Webmaster Central Blog

To, czy Twoja dotychczasowa witryna posiada problemy z szybkością na urządzeniach mobilnych w łatwy sposób sprawdzisz za pomocą narzędzia PageSpeed Insights.

Posiadając powolny sklep internetowy, Twoje zyski spadają.

Spadek zysków przez wolno działający sklep internetowy

Ile razy zdarzyło się nam kupować produkt w źle zoptymalizowanym sklepie internetowym, zawsze towarzyszą temu te same emocje. Każde spowolnienie ścieżki sprzedażowej, którą musi przejść potencjalny nabywca produktu, stwarza ryzyko zaniechania zakupu. Ma to szczególne znaczenie w przypadku zakupów dokonywanych przez mężczyzn, którzy, jak zostało potwierdzone w badaniach, chcą dokonywać zakupów internetowych w możliwie jak najszybszy sposób.

Twoi klienci mogą także zacząć martwić się o swoje pieniądze, gdy kolejne podstrony będą ładować się mozolnie jeszcze przed przekierowaniem ich do bramki płatności.

Istnieje wiele dowodów na to, że szybsze ładowanie stron zwiększa liczbę odwiedzonych podstron oraz co ważniejsze, zwiększa sprzedaż. Jedno z ostatnich badań opisanych na blogu Tagman przy użyciu witryny internetowej do sprzedaży okularów wykazało istotną korelację między szybkością a sprzedażą. Każdej sekundzie opóźnienia w czasie ładowania strony towarzyszył spadek sprzedaży o 7%. Szeroko cytowane badanie przeprowadzone przez Aberdeen Group wykazało, że “1-sekundowe opóźnienie w czasie ładowania strony to o 11% mniej wyświetleń stron, 16% spadek zadowolenia klientów i 7% spadek liczby konwersji”. […]
Źródło: forbes.com


Otrzymuj powiadomienia o nowych postach.

Zapisz się na newsletter!

Szanujemy Twoją prywatność. Nie wysyłamy reklam.

O autorze

Adrian Narloch

Projektuję i wdrażam aplikacje internetowe dla polskich i zagranicznych klientów.