Adrian Narloch 3 minuty czytania  02 kwiecień 2018

Magia zdjęć — wywołuj pożądane emocje za pomocą fotografii.

Nasze emocje silnie wartościują stymulację, określają znaczenie jakie mają dla nas obiekty będące ich źródłem, takie jak wydarzenia, zjawiska, przedmioty, ludzie. Przypomnij sobie najważniejsze momenty w Twoim życiu oraz co czułeś/aś podczas ich doświadczania. Z pewnością obrazy, które przywołujesz są silnie powiązane z odczuwanymi wówczas emocjami.

Emocje działają jak spoiwo między oglądaną przez nas rzeczywistością, a tym jak wewnętrznie odnosimy się względem niej. Nasz mózg wyposażony jest w szereg mechanizmów, pozwalających na błyskawiczne wyciągnięcie i ocenę atrybutów oglądanych przez nas obrazów i towarzyszących im odczuć. Współodpowiedzialny jest za to m.in. nasz układ limbiczny, który bierze udział w regulacji naszych emocji, których ekspresja następnie odbywa się za pomocą ciała.

christianconnection.com
christianconnection.com

Należy wykorzystać tą zależność w przypadku przekazu Twojego komunikatu, który zaprezentujesz na stronie internetowej. Oznacza to, że aby przekazać swoją wiadomość efektywnie i spójnie, zarówno pod względem tematycznym, jak i estetycznym, musisz zaangażować emocje odbiorcy. Dobrze dobrane obrazy wyzwalają emocje natychmiast, działają na poziomie podświadomym i nie wymagają skupienia jak w przypadku tekstu, który należy najpierw przeczytać. Czytanie samo w sobie pochłania dużą część zasobów, podatne jest również na szereg dystraktorów uwagi, które mogą silnie na tą czynność oddziaływać.

Aby zwiększyć szansę zapamiętania i utrwalenia komunikatu kierowanego do odbiorcy, należy jednocześnie uaktywnić u niego jak najcelniejsze reakcje emocjonalne, pozostając przy tym szczerym i autentycznym.

searchingforsyria.org
searchingforsyria.org

Jak wybrać odpowiedni obraz?

Na początek zacznijmy od dokładnego przeanalizowania tego, jakie uczucia chcemy wzbudzić w odbiorcy oraz na ile jest to spójne z naszą marką lub interesem. Dobrym pomysłem jest zwrócenie uwagi na problem, który nasza usługa lub produkt rozwiązuje. Jeżeli Twoja firma zajmuje się dostarczaniem środków czystości dla domu, możesz przedstawić odbiorcom duży banner na stronie głównej ze szczęśliwą “Panią Domu”, która ułatwiła sobie większość zadań dzięki Twoim produktom. Lub nieszczęśliwą, bo z nich zrezygnowała.

Która opcja jest lepsza? To zależy od grupy docelowej, do której kierujesz swój komunikat. Należy wybrać najskuteczniejszy rodzaj ładunku emocjonalnego. Mimo, że ilość emocji odczuwanych przez nasze ciało jest całkiem spora, to możemy wyszczególnić 4 pary pierwotnych emocji, powstających w naszym układzie limbicznym.

  • Smutek - Radość
  • Odraza - Akceptacja
  • Strach - Złość
  • Zdziwienie - Oczekiwanie
dogkennelfci.com
dogkennelfci.com

Zastosowanie którejkolwiek opcji zawartych w przedstawionych parach z dużym prawdopodobieństwem przyniesie oczekiwany skutek. Nasz komunikat zostanie odebrany oraz zapamiętany. Warto podkreślić, że nie należy się bać używania negatywnych emocji takich jak strach, czy odraza. Nie wzbudzą one złego skojarzenia u odbiorcy względem Twojego biznesu, jeżeli pozostaną przeciwstawne w stosunku do rzeczywistych uczuć związanych z rozwiązaniem problemu za pomocą Twojej usługi lub produktu. Pokaż Twoim potencjalnym klientom jak bardzo możesz im pomóc w uniknięciu prezentowanej, negatywnej emocji.

Przykład: Jeżeli Twoja marka ma wzbudzać poczucie bezpieczeństwa, możesz wzmocnić pragnienie jego posiadania poprzez pokazanie odbiorcy sytuacji, w których jest narażony na niebezpieczeństwo, a Twoja usługa skutecznie pozwoli mu je przywrócić. Taki model mogą przyjąć biznesy związane z wszelką ochroną mienia, osób, imprez masowych.

apexprotectionplan.com/vehicle-theft-protection/
apexprotectionplan.com/vehicle-theft-protection/ ( przetłumaczone na potrzeby wpisu )

Co powinno znaleźć się na zdjęciu?

Trudno jest określić jednoznacznie, co powinno zostać umieszczone na fotografii, ponieważ całość kompozycji musi pozostać spójna z założonym wcześniej komunikatem i celem biznesowym. Na szczęście możemy wyróżnić kilka elementów, które dobrze użyte, wpasują się w komunikaty wielu branż.

  • Rodzina — więzi, członkowie, hierarchia, troska, dom
  • Dzieci — bezpieczeństwo, niewinność, wrażliwość
  • Przyjaciele — nadzieja, stabilność, braterstwo, wsparcie
  • Natura — wolność, odprężenie, refleksja, podziw
  • Architektura — trwałość, solidność, szczegółowość

Czego unikać? Gotowych “stockowych” zdjęć oraz motywów budzących nieufność i różnicę zdań — najczęściej związanych z polityką, religią oraz pieniędzmi.

Warto zadbać o dobrą jakość zdjęć oraz kolorystykę, pasującą do obranego stylu wizualnego marki.

aviva.pl
aviva.pl

Autentyczność

Prezentowane obrazy i przekazywane w nich wartości muszą pozostać spójne z obietnicami składanymi przez Twój biznes oraz jego usługi. W przeciwnym razie narazisz się na pomówienie o manipulację odbiorcami. Twoi klienci szybko zorientują się, że grasz na ich uczuciach jedynie w celu osiągnięcia finansowych korzyści.

Idealne zdjęcie powinno być kawałkiem historii. Tej, która trwa i do której zapraszasz każdego chcącego ją współtworzyć.


Otrzymuj powiadomienia o nowych postach.

Zapisz się na newsletter!

Szanujemy Twoją prywatność. Nie wysyłamy reklam.

O autorze

Adrian Narloch

Projektuję i wdrażam aplikacje internetowe dla polskich i zagranicznych klientów